Малините – с какво са полезни за нашето здраве
Малините – с какво са полезни за нашето здраве
Малините съдържат много витамини и минерали, но една от най- важните им съставки е салициловата киселина. Плодовете на горските малини са по- полезни от тези на градинските. В тях има витамини А, В, С и Е както и много минерали като желязо, калий, калция, цинк, магнезий и мед. Тези вещества помагат за редица проблеми като:
- Липса на апетит
- Проблеми със стомаха
- Упорита кашлица
- Висока температура
- Проблеми с менструацията
- Ухапване от насекоми
- Прекомерно изпотяване
- Проблеми с кожата
- Възпаление на венците
Салициловата киселина в малините е ефикасна за сваляне на висока температура и е природен заместител на аспирина. Тя действа при болки в корема, простуда и главоболие.
Витамините А и Е поддържат кожата здрава и еластична, а Вит. С активира синтеза на колаген.
Витамин В от своя страна подпомага работата на мозъка, функцията на нервната система, подобрява работата на сърцето и повишава имунитета.
Желязото и медта повишават нивото на хемоглобина.
Калият, който се съдържа в малините е полезен за хора със сърдечно- съдови заболявания.
Магнезият в малините помага при болки в мускулите и ставите и балансира нивото на калций, а съдържащият се йод е полезен за правилното функциониране на щитовидната жлеза.
Чайове, отвари, запарки и сокове се приготвят както от плодовете така и от листата и клонките на малините.
Малиновите листа
Запарка от малинови листа се приготвя като две супени лъжици сухи или пресни малинови листа се заливат с две чаени чаши гореща вода. Сместа трябва да престои два часа и да се изпие или с нея да се жабури устата, за да облекчи възпалението на венците.
Малинови клонки
Малиновите клонки са богати на салицилова киселина. Отвара или запарка от тях засилват имунитета, намалява възпалението на горните дихателни пътища, облекчава симптомите на грип, болки в стомаха, кожни проблеми, обилна менструация. Компреси се прилагат при кожни болести.
Отварата се приготвя като няколко малинови клонки врят в половин литър вода в продължение на 10 минути. Готовият чай се пие три пъти на ден по 1/2 чаена чаша преди хранене.
Запарката се приготвя по същия начин, но преди консумация сместа трябва да престои 1 час, за да се извлекат всички полезни вещества от малиновите клонки. Чаят се пие 3 пъти на ден по 1 чаена чаша.
Малинови плодове
Те са изключително богати на витамини и минерали, но трябва да се има предвид, че не бива да се консумират от хора, страдащи от бъбречни възпаления, подагра или нарушена обмяна на веществата. Употребата им се препоръчва при лошо храносмилане, при наднормено тегло, защото съдържащите се в тях кетони стимулират разграждането на мазнините.
Желязото и медта в плодовете се борят с анемията и стреса и подпомагат функцията на черния дроб.
Салициловата киселина има противовъзпалително и болкоуспокояващо действие.
Диабетиците могат да използват малините във вид на чай, сок или компот без захар.
За да си приготвите ароматен чай от малини просто трябва да залеете две супени лъжици сухи малини с една чаена чаша гореща вода, да изчакате да престои 15 минути и да се насладите на ароматната напитка.
Малините са един натурален и здравословен продукт, който ще ви помогне да бъдете здрави.
От Storytime
Напишете коментар