Решаващата роля на безопасността за децата у дома
Всеки родител е изпитвал онова тежко чувство в корема, когато наблюдава току що проходилото си отроче, да взима завоите около кухненската масата, като дрифтиращ професионален рали състезател.
Децата не мислят за риска, те просто се забавляват. Устремени са в поредната игра. Бързат, за да не пропуснат нещо забавно. Правят каквото са си наумили и това е.
За родителите остава само тежкото чувство в корема и надеждата, че всичко ще завърши добре.
Като взема в предвид разнообразните белези по моята глава, не винаги нещата завършват добре.
Сега, от родителска гледна точка, имам огромно желание да спестя някой друг белег на моите деца. Никога няма 100% гаранция, но все пак, безопасността на децата преди всичко.
Елементарните мерки за обезопасяване, които мога да взема са няколко:
Обезопасяване на мебелите
Острите ъгли на мебели, като маси, шкафове и рафтове могат да представляват значителен риск, затова предпочитам да сложа предпазни ъгли, които малко или много да ми осигурят спокойствие.
В случай на падане или блъскане, защитените ъгли могат да смекчат болезнените натъртвания или нараняване на главата.
Подсигуровка на вратите
Аз лично съм се сблъсквал във врата, няколко пъти, с различна скорост и последствия. Неприятно е. Като се замисля, доста е нелепо да пострадаш от сблъсък с врата.
Има ъглови протектори за врати. Супер са. Предлагат просто, но ефективно решение, като гарантират, че ръбовете на вратите са подплатени, намалявайки въздействието на всякакви сблъсъци и свеждайки до минимум риска от нараняване.
Проходите към други светове(електрически контакти, микровълнова, разни “тайни” шкафове, хладилник)
Защо ги привличат толкова много? Сигурно причината е онова първично, неподправено и истинско любопитство, което притежават само децата.
Хубаво е да го имат, но да е насочено към нещо ползотворно, не към пакости.
Този вид любопитство престава да съществува, когато разберат истината за Дядо Коледа. Искам да мога, да си позволя, да вярвам в Дядо Коледа. Но това е друга тема.
Има решение и за този проблем. Мъдрите хора са измислили предпазител за микровълнова фурна или хладилник, което решава проблема.
Безопасността на децата е основен приоритет за родителите, а осигуряването на безопасна среда за децата включва справяне с потенциалните опасности в дома.
Понякога се прекалява. Наистина! Хубаво е да вземеш мерки, но чак да се опиташ да направиш жилището си да изглежда, като изолатор в лудница. Прекалено е.
Или другата ми любима крайност.
“-Тези предпазители за ъгли няма да паснат на цвета на масата! -казва тя или той”
Понякога се забравя, че ъгловите предпазители не са някакво екзотично украшение. Тези прости и ефективни устройства са предназначени да предотвратят нараняване на децата от остри ъгли на мебели.
Целта им е да пазят, не да отговарят на последните модни тенденции.
Въпреки това, има достатъчно разнообразие от модели и форми, така че все ще се намери нещо, което да пасне идеално.
Единственото сигурно нещо, когато става въпрос за играещи деца, са изненадите. За финал, няколко задължителни съвета за безопасност.
Хубаво е да се разговаря с тях за опасностите.
Може да запомнят нещо полезно.
Най-лесно помнят, след като си издрънчат, един два пъти главата в някой шкаф, без да искат. След като спрат да плачат ще имаш цялото им внимание, за кратко и после пак отначало.
- Не се изкушавай да им крещиш.
Особено ако тичат наоколо. Голяма грешка. Разконцентрират се. Поглеждат те, защото си им привлякъл вниманието. И ПРАС.
- Наблюдавай ги. Внимателно!
Те са бързи. Те са хитри. Те чакат да ги изпуснеш от поглед. И точно в този момент, слагат телефончето ти в микровълновата или в пералнята, или в някой шкаф.
Малко след като пуснеш пералнята и осъзнаеш, че вътре има телефон е момента, в който има най-голям риск за тях.
Обичайте ги и ги оставете да бъдат деца за по-дълго време.
Напишете коментар